top of page

מהו הח.ע (חסם עורקים) הטוב ביותר? SAM XT vs CAT

Updated: Jul 19, 2020

עצירת דימומים פורצים בדקות הראשונות לאחר הפציעה, היא קריטית להישרדות הפצוע, ולרוב היא פשוטה להשגה אם יש לכם ח.ע (חסם עורקים) מתאים. זו גם הדרך המהירה והיעילה ביותר להשיג זאת. ללוחמים ומטפלים במתאר הטקטי יש תמיד ח.ע טקטי בציוד שלהם, ואם המגמה הזו תתרחב לכונני חירום, כוחות הבטחון, חובשים ומע"רים במרחב האזרחי - חיים רבים יכולים להינצל.

עובדה: הגורם מספר 1 למוות בר מניעה בטראומה בכלל ובשדה הקרב בפרט הוא דימום מסיבי, שבמקרים רבים ניתן לעצור בפשטות יחסית.


חידושים אחרונים בחסמי עורקים טקטיים

חסמי עורקים, נמצאים בשימוש כבר מאות שנים, אך רק בשנים האחרונות נעשה שימוש במחקר ופיתוח מתקדמים כדי לשפר את היעילות, העמידות והעיצוב שלהם. השדרוג המשמעותי ביותר שמצאנו בח.ע טקטי, הוא מנגנון הנעילה האוטומטית של SAM XT, המאפשר הנחה מהירה ויעילה יותר של הח.ע. בפטנט זה ביצעה החברה שימוש שוב ב- SAM Pelvic Sling II, מקבע אגן לחירום.

בכדי להתאים טוב יותר את הSAX לרפואה טקטית, הושם דגש גם על הנחה עצמית קלה, גם בשימוש ביד אחת בלבד, כדי לצמצם את זמן הדימום ולמנוע הלם לפני הגעת מטפל או מחלץ.


איך לבחור את הח.ע הטקטי הטוב ביותר?

בבחירת הח.ע הטוב ביותר עבור Medetac, השווינו בין שתי המתחרים המובילים בשוק, ה-SAM XT וה-CAT. שניהם מומלצים על ידי CoTCCC. התבססנו גם על מחקרים קליניים שבוצעו ע"י צה"ל וצבא ארה"ב, אך בואו נצלול פנימה ונראה מי מנצח בשטח ובשדה הקרב.

השלב החשוב ביותר בהנחת ח.ע כדי להבטיח יעילות - הוא המתיחה

המפתח ליעילות הח.ע הוא ההידוק והמתיחה, וזו הסיבה שחסמי עורקים מודרניים מתמקדים בשיפור המתיחה כיעד העיקרי. כל הרפיה קלה, תמנע מהח.ע לעצור לחלוטין את זרימת הדם ועלולה לאפשר את המשך הדימום. בשימוש ב SAM XT וגם ב CAT, ניתן לצמצם את טווח התזוזה במתיחה טובה כמעט לחלוטין ולעצור את זרימת הדם תוך מספר שניות בלבד. אז מה מבדיל ביניהם?

הסיכון ב"זנב" (רצועה עודפת) בהנחת חסם עורקים

האיום המשמעותי ביותר ליעילות ח.ע טקטי לאחר הנחה הוא "זנב" או רצועה עודפת. בהנחה על מטופל רזה, על ילדים, או בשימוש על הזרוע, לעתים קרובות יש רצועה עודפת ארוכה שיש להחביא אותה היטב \ לחתוך את העודף.


הסיכונים ברורים. רצועה עודפת עלולה להיתפס בקלות בזמן ניוד של מטופל, מה שעלול לגרום לנפילתו, או גרוע מכך לשחרור של הח.ע מבלי שהמטפל ישים לב. למקרה כזה יכולות להיות השלכות קטלניות.


שימוש בSAM XT, מונע את אפשרות שחרור החסם במקרה של היתפסות הרצועה, או במקרה של שחרור לא מכוון (אפילו ע"י הפצוע) בעזרת מנגון TruForce הייחודי, אשר ננעל אוטומטית במתיחה מספקת. מעבר לכך, ניתן לחתוך את הרצועה העודפת בSAM XT כדי לצמצם את הסיכון להיתפסות הרצועה, מבלי להשפיע על יכולת ההידוק של החסם.

אזהרה: חיתוך הרצועה העודפת של CAT יותר מ-3 ס"מ מהקצה, יבטל את יכולת המתיחה שלו!

קלות השימוש היא קריטית

מחקרים הראו כי דגמים קודמים של CAT לרוב לא הצליחו להשיג את מלוא היעילות שלהם, מכיוון שהמשתמשים לא מתחו את החסם מספיק, לפני סיבוב המוט.על אף שב- CAT gen7, התייחסו לבעיות אלה ובעיות איכות אחרות, לשם השוואה SAM XT מבטל את הבעיה הזו כמעט לחלוטין, בכך שמנגנון הTruForce לא ינעל ללא מתיחה מספקת, מה שמאפשר שימוש מהיר, נוח ויעיל יותר בתנאי לחץ ותחת אש, מצמצם את טווח הטעויות, ומציל חיים.הנחה עצמית של חסם עורקים טקטי

במתאר הטקטי, שבו פצוע יכול למצוא את עצמו תחת אש או מנותק בזמן ששאר הכוח מנהל לחימה, היכולת של הפצוע להניח לעצמו ח.ע ולעצור את הדימום עד להגעת הטיפול או החילוץ היא קריטית ומצילת חיים. בהשוואה לכל מתחרה אחר, SAM XT בולט בנוחות ובקלות השימוש היעיל בו עם מנגנון הנעילה-האוטומטית, שהופך הנחה עצמית של ח.ע, אפילו בעזרת יד אחת בלבד, למשימה קלה הרבה יותר.


במה SAM XT שונה מחסמי עורקים טקטיים אחרים?

מהיתרונות של- SAM XT בהשוואה למוצרים מתחרים, בולט ללא ספק מנגנון הנעילה-האוטומטית. הTruForce, נעזר ברצועת מתיחה מחומר עמיד, מחוררת בדומה לחגורת מכנסיים לכל אורכה,כך שכשהמתיחה טובה ומופעל המתח הנכון, המנגנון ננעל אוטומטית. מערכת זו מבטלת את הסיכון בשחרור לא מכוון של החסם, הופכת הנחה עצמית לקלה יותר משמעותית ולא משאירה מקום לטעויות


בשל יתרונות אלה ואחרים, SAM XT הומלץ על ידי הCoTCCC, והוא הבחירה המובילה שלנו לרפואה טקטית.

מעוניינים לרכוש חסם עורקים טקטי? בקרו בחנות MEDETAC


רוצים לקרוא עוד על SAM XT? בקרו בדף המוצר כאן
מה לגבי דימום מהאגן או קטיעות מלאות של גפיים?

חסמי עורקים מסורתיים וחסמי עורקים טקטיים מיועדים לגפיים, אך כאשר יש דימום פורץ בכתף או במפשעה, חסם עורקים צומתי יכול לעצור את הדימום, ולעשות את ההבדל בין חיים ומוות. SAM Junctional Tourniquet זכה בפרס החדשנות היוקרתי של צבא ארה"ב, ונבחר כמוצר מוביל ע"י צוותים רפואיים בצב"א ארה"ב ובנאט"ו.
מקורות:

Assessing the Current Generation of Tourniquets

Shimon Katsnelson, BSc*; Jessie Oppenheimer, BSc*; MAJ Rafi Gerrasi, BSc†; LTC Ariel Furer, MD‡; Linn Wagnert-Avraham, PhD*; LTC Arik Eisenkraft, MD, MHA (res.)*; MAJ Dean Nachman, MD (res.)*§


PR Newswire: “SAM Medical's SAM Junctional Tourniquet Receives Greatest Innovation Award From The U.S. Army” Article provided by SAM Medical

321 views0 comments

Comments


bottom of page